Kanał Norpolhaus

Nawigacja

Prefabrykacja

  
Budynki wykonane w technologi prefabrykowanych drewnianych ścian szkieletowych z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Skrócony czas procesu inwestycyjnego jest niewątpliwie dużym „plusem” tej technologi. Z zewnątrz budynki takie wyglądają zupełnie jak typowe budynki murowane. Jednak ich ściany mają całkowicie inną konstrukcje (zobacz też technologia).
 
Pod dachem zakładu produkcyjnego, następuje dobór materiału i wstępna obróbka. Konstrukcja ścian budynku wykonanego w technologi drewnianego szkieletu prefabrykowanego składa się z pionowych słupów i poprzecznych belek podwalinowych i oczepowych. Najczęściej stosowanym materiałem jest drewno konstrukcyjne klasy C24 suszonego komorowo, czterostronnie struganego ze sfazowanymi krawędziami. Taka obróbka drewna konstrukcyjnego zwiększa wytrzymałość na korozję biologiczną oraz podnosi odporność ogniową. Nowością, coraz częściej używaną w budownictwie szkieletowym, są drewniane belki dwuteowe Steico Wall , które redukują mostki termiczne, zmniejszają ciężar własny konstrukcji oraz podnoszą parametry energooszczędności ścian.
 

 
 
Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcyjnymi ściany wypełniany jest szczelnie materiałem izolacyjnym – najczęściej wełną mineralną. Ściany są z obu stron zabezpieczane folią; od zewnątrz jest to membrana wiatroizolacyjna paroprzepuszczalna natomiast od wewnątrz membrana paroizolacyjna paroizolacyjna , która zapobiega ewentualnemu skraplaniu się pary w warstwie ocieplenia, co w rezultacie doprowadziłoby do zmniejszenia jego właściwości termoizolacyjnych . Całą konstrukcję usztywniana płytami OSB oraz dodatkową warstwą izolacji termicznej z utwardzonych płyt drewnopochodnych. Cały proces montażu ściany odbywa się w hali produkcyjnej , na specjalnie do tego przystosowanych stołach. Dzięki temu inwestor ma gwarancję , że otrzymuje produkt suchy, zabezpieczony we właściwy sposób o wysokich parametrach energooszczędności.
 

W hali produkcyjnej zakładu powstaje większość elementów domu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne (często już z zamontowanymi oknami), elementy stropów, elementy więźby dachowej. Na miejscu budowy pracownicy firmy montują części w całość i przystępują do prac wykończeniowych – krycia dachu, ocieplania poddasza, wykańczania ścian od wewnątrz i od zewnątrz, rozprowadzają instalacje.